"Visit Cunda" "Visit Cunda" projesi; Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği (AYTUGEB) tarafından yürütülen bir sosyal kalkınma projesidir.
Ayvalık ve Alibey (Cunda) Adası

Ayvalik

Ayvalik, doğal güzellikleri, plajları, tarihi ve kültürel mekânları, iklimi ve adaları ile birlikte turizm potansiyeli yüksek yörelerden birisidir. İlçenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Ayvalik merkez ve Alibey (Cunda) Adası’ndaki neo-klasik sivil mimari örneklerinin oluşturduğu kent dokusu da turizm arzını zenginleştirmektedir. Esas itibariyle ilçe açık bir müze görünümündedir. Ayvalik; son yıllarda özellikle kültür turizm boyutunda önemli bir potansiyele sahiptir. Bu noktada yöre özellikle gastronomi turlarına ev sahipliği yapmakta ve çoğalan butik otelleri ile bölgenin yeni çekim merkezi haline gelmektedir. 

Ayvaiık özel bir coğrafyada, önemli bir kent olagelmiştir. Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhun oluşmasını sağlamıştır.  Bu nedenle, Ayvalık ve Cunda, özellikle kültür turizm destinasyonu olarak ziyaret edilmekte ve yerli-yabancı turistleri ağırlamaktadır. 

Doğal Özellikleri

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık; doğal güzellikler bakımından son derece zengin kaynaklara sahiptir. Bunlar; Sarımsaklı, Altınova ve Badavut plajları, Şeytan Sofrası, Ali Bey (Cunda) ve Tımarhane Adası, sualtı-su üstü zenginlikleri ve Ayvalık Adaları Doğa Parkı’ndan oluşmaktadır. Bölgede eko turizm, gastronomi turizmi, tatil turizmi ve sualtı-suüstü sporları turizmi en çok talep gören turistik ürün gruplarıdır.

Coğrafi Özellikleri

Ege Denizi kıyı bölgesinin kuzeyinde yer alan Ayvalık Balıkesir’e bağlı bir ilçedir.  Çam ormanları ve zeytin bakımından zengin olan ilçe; Ege Denizi kıyısında olup, Ayvalık Adaları adı verilen takımadalara sahiptir. Ayvalık'ın kuzeydoğusunda Gömeç, güneyinde İzmir ili'ne bağlı Dikili ve Bergama ilçeleri, batısında ise Ege Denizi bulunur. Ayvalık'ın karşısında ise Kuzey Ege Adaları coğrafi bölgesinin yönetim merkezi olan Midilli şehri çıplak gözle görülebilecek yakınlıktadır. Ayvalık; Ege denizinin kuzey kesiminde yer alan 285 km² lik bir alan üzerine kurulmuş, coğrafi olarak Ege Bölgesi’ne dahil olmasına rağmen,  idari olarak Marmara Bölgesi sınırları içerisinde kalmış ve Balıkesir’in bir ilçesi olarak konumlandırılmıştır.

Tarihi Yerleşkelere Yakınlık

Ayvalık; tarihte önemli bir yerleşke olan Bergama’ya (2014 yılında Dünya Kültür Miras Listesine giren)  62, Efes-Meryemana’ya 226, Selçuk’a 214, Assos-Behramkale’ye 125 ve Truva’ya 157 km uzaklıktadır. Ayrıca, Türk tarihinde önemli bir yeri olan Gelibolu-Anafartalar-Çanakkale Şehitliklerine de 216 km uzaklıktadır. İzmir’e ise; 145 km.lik mesafededir.

Ulaşım Özellikleri

E–24 Karayoluna 3 km mesafede bulunan Ayvalık Balıkesir’e 127 km, İzmir’e ise 145 km uzaklıkta yer almaktadır. Yurt içinden Ayvalık'a ulaşım ise; genellikle karayolu ile sağlanmaktadır. Tüm büyük şehirlerden ilçeye direkt  otobüs seferleri mevcuttur. Ayrıca; Edremit Körfezi’nde yer alan  Koca Seyit Havaalanına  İstanbul ve Ankara bağlantılı özel havayoluna şirketleri düzenli seferler düzenlemektedir. Havaalanı;  uluslar arası charter şirketlerine de açıktır. Yine; Ayvalık’ta oluşturulan “Deniz Gümrük Kapısı” ile deniz yoluyla (özellikle Midilli üzerinden giriş yapanlar) yabancıların  ülkeye giriş yapmaları mümkündür. Ayrıca; Ayvalık’ta Setur grubuna ait tam donanımlı (deniz 200, kara 70 yat kapasiteli) bir de marina vardır.

İklimsel Özellikleri

Ayvalık’ta tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Ege Bölgesi'nde yer alması nedeniyle kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Devamlı hafif rüzgârlı günler mevcuttur. Yaz sıcaklığı ortalama 24-34°C'dir. Kışlar ise; ılıktır. Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkta iken, Ayvalık'ta batıdan esen ve genellikle öğle saatlerinde başlayan imbat ilçeyi serinletir. Bazı yazlar da "meltem" rüzgârları eser. Yıllık m² yağış 641 mm, yıllık sıcaklık ortalaması 17°, en yüksek sıcaklık 37,8°, en düşük sıcaklık ise –7,6° olarak ölçülmüştür.

Alibey (Cunda) Adası 

Alibey Adası ya da Cunda, idari bakımdan Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey (Cunda) adasıdır. Alibey (Cunda) Adası'nın anakaraya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanmaktadır. Dolap Boğazı mevkiinde 1964 yılında inşaa edilmiş olan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, Alibey (Cunda) ve Lale Adalarını birleştirmektedir. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 700 metrelik bir hemzemin bir köprü-yol ile bağlanmaktadır. Bu köprünün iyileştirilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin fizibilite çalışmaları devam etmektedir.

Ayvalık'ın en popüler yerlerinden biri olan ve Ayvalık'a dolgu bir köprü ile bağlı olan Alibey (Cunda )  Adası doğal güzelliği, neo klasik evleri, yöresel mutfakları ve eski sokakları ile turistik potansiyele sahip büyüleyici bir yerdir. Alibey (Cunda) Adası'nın bugünkü ismi, Kurtuluş Savaşı'nda padişahın 'Yunanlılara teslim olun' emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya'ya ithaftır. Ada daha önce Cunda ve Moshonisia (Kokuluada) isimleriyle tanınıyordu. Alibey (cunda Adası nüfusunun çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç eden Türklerden oluşmaktadır. Bu yüzden adanın yaşlı nüfusunun çoğu Rumca (Yunanca)'yı bilmektedir.

Alibey Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınmış ve 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır. Alibey (Cunda) Adası'nda mübadele öncesinden, Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise, manastır ve neoklasik özelliği olan tescilli binalar  mevcuttur.