ETO EV SAHİPLİĞİNDE “KUZEY EGENİN İNCİLERİ ” TOPLANTISI YAPILDI.

Edremit Ticaret Odasının ev sahipliğinde Kuzey Egenin İncileri Projesinin 4. toplantısı Venüs Termal Otelde 21/10/2015 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon’un konuşmasıyla başlayan toplantıda; başkanımız Bölge ve Sektör Sorunlarımızı belirtmesinin yanı sıra bölgemizin değerlerini pazarlama konusundaki fikirlerini de dile getirerek sözü platformun koordinatörlüğünü de üstlenen Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı: Fikret Ürper’e bıraktı.

Fikret ÜRPER tarafından toplantının genel çerçevesi belirtilerek kurulması olası dernek yerine alternatif olarak kurulu Ege Turizm Derneği ile bölgesel değerlerin tanıtım ve pazarlaması yapılabileceği, bu amaçla ortak yapılacak çalışmalar için ortak bir fon oluşturulabileceğini belirtti.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka konuyla ilgili olarak belirtilen derneğin isminin uygun olduğunu, verilecek maddi desteğin geri yansımalarının takip edilmesi gerektiğini, kurulacak platformda pratik çalışma açısından çatının daraltılmasının önemli olduğunu, tarım ürünlerinin perakende satış pazarlanmasının turizmin gelişmesiyle doğru orantılı olarak artacağını, turizmcilerin bu konuda daha fedakar davranmaları gerektiğini ve belediyeye düşen görevler konusunda her zaman destek vereceklerini söyledi. Çalışmalarda ilk adım olarak bir platform kurulup bu çalışmalar sonucu oluşan çıktıların seyahat acentelerinin zaten ilgisini çekip kendiliğinden işin içine gireceklerini ve ilerleyen zamanda kurumları doğal olarak projenin dışına iteceğini belirtti.

Aytugeb Derneği ve Balıkesir Üniversitesi adına söz alan Doç Dr. Ayhan Gökdeniz

Ege Turizm Derneğinin bizi tam olarak ifade etmediğini “Kuzey Egenin İncileri” isminin markalaştırmanın önemini vurgulayıp; dernek çalışmalarındaki bazı zorlukları ve dile getirerek, bir platform kurularak çalışmaların yürütülmesi gerektiğini, kurulacak platformun bir web sitesine sahip olması gerektiğini, Ayrıca Kuzey Egenin İncileri Turu şeklinde seyahat acenteleri ile ortak çalışmalar yapılabileceğini belirtti.

Clup Afrodit Genel Koordinatörü Bahadır YASA söz alarak kurulacak platformun zihinlere yerleşmesi  ve Kuzey Egenin İncileri isminin ön plana çıkması adına sanal ve gerçek tüm ortamlarda etkin bir çalışma yürütmek gerektiğini, turizm fuarlarına beraber katılım sağlamanın önemini belirtti.

Ege Üniversitesi adına söz alan Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Füsun Baykal Ege Turizm Derneği üyesi de olduğunu belirterek, tarafsız bir gözle bakıldığında derneklerinin kuzey egeyi temsil etmediğini, platform olarak daha etkin çalışılabileceğini, platformun arka planında ortaklığın  farkındalığının sağlanması gerektiğini, ortak fuar, stand, tanıtım, geziler yapılmasının önemini, tematik ve üç dört günlük turların yapılabileceğini belirtti.

Antandros Derneği adına söz alan dernek yönetim kurulu başkanı Zekiye Gülçin Cömert her girişimin bir hikayesi olması gerektiğini bu platformunda bir ortaklığın en güzel ifadesi olacağını, bölgenin cazibesini arttıracağına inandığını, yapılacak çok işlerin olduğunu bu konuda kendilerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti ve konuklara Antandros Antik Kentini tanıtan bir video sundu.

Sonuç olarak toplantıdan ortak bir platform kurularak çalışmaların sürdürülmesine Edremit Ticaret Odasından bir asil bir yedek iki üyenin bu platforma katılmasına ve toplantıların bu üyelerin katılımları ile gerçekleştirilmesine ve bir an önce aksiyon safhasına geçilmesine karar verildi.

http://oncekorfez.com/2015/10/23/eto-ev-sahipliginde-kuzey-egenin-incileri-toplantisi-yapildi/